Po modré stezce

Po dosti deštivém Liberci následoval prosluněný výlet a zároveň hledání té správné fotografie pro chystaný kalendář Země Česká 2022. Jedno červencové ráno roku 2021 jsem se rozhodl, že navštívím barokní zámek ležící 25 km severně od Prahy.  Poslední dny mé letní dovolené jsem strávil na výletech a předposlední putování se odehrálo na zámku Veltrusy

I pešky jste u zámku za chvíli

Vystupuji na vlakové zastávce Nelahozeves a po modře označené stezce se vydávám k samotnému zámku a přilehlému parku. Cesta není dlouhá a zabere vám max. do 30 minut. Samozřejmě záleží na svižnosti chůze. Poté se vám představí zámek v celé své kráse, a dokonce můžete prozkoumat i přilehlý park jehož rozloha v době největšího rozmachu dosahovala 2000 ha. Nyní svou rozlohou zaujímá tři pražské Stromovky. Park je v nepravidelném tvaru (tvoří jakýsi prohnutý jazyk) a nejenže v něm naleznete různé sochy, 4 pavilony, ale také spousty vzácných dřevin. Veltruský park ale postihly i negativní vlivy. Ten největší se stal v roce 2002, kdy byl zasažen povodní a poničená byla nejen velká část staveb, ale také dřevin. Naštěstí se s tím dokázal vypořádat, a tak i nadále ho můžeme využít k procházce nebo výletu na kole. 

© JSEMAREK

Pojďme ale ještě k samotnému zámku, který nyní spadá pod Národní památkový ústav. První zmínky sahají do první poloviny 18. století. Až do roku 1945 byl zámek (dříve jen letohrádek) v majetku ChotkůChotkova a Vojnína. V druhé polovině 19. století došlo k úpadku panství, které bylo zapříčiněno zejména vleklou hospodářskou krizí a také špatným nakládáním majetku. Samotný zámek přivítal mnoho vzácných osob, mimo jiné také panovnici Marii Terezii, která jej navštívila u příležitosti svých inspekčních cest po českých zemích. V období druhé světové války obsadila zámek německá armáda, kterou v květnu 1945 vystřídala Rudá armáda, jejíž oblastní vedení zde několik měsíců pobývalo. Válka pro Veltrusy znamenala silný úpadek a zásadnější opravy se konaly na přelomu 80. a 90. let 20. století. Ty nejrozsáhlejší opravy přišly v roce 2021 kdy zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí (zejména se jedná o opravy po již zmíněných rozsáhlých povodních) a hlavní budova zámku byla zpřístupněna veřejnosti. 

© JSEMAREK

Zámek je otevřen celoročně a nabízí spousty zajímavých okruhů

Na zámku probíhá celkem 7 okruhů, které mají různou časovou a v tom posledním i fyzickou náročnost. Ve všech případech je doporučená včasná rezervace a určitě stojí za to si některý z okruhů projít nebo v rámci cykloprohlídky klidně projet. Zámek je otevřen celoročně, tak jen sledujte stránky ať natrefíte na ten správný čas v daném měsíci. 

Ať už si uděláte výlet vlakem nebo pojedete autem, bude se jednat o zážitek a zámek Veltrusy vás dostane. Je to krásná stavba a přilehlý park je doslova oázou klidu. Jsem rád, že zde vznikla jedna z fotografií pro chystaný kalendář Země Česká pro rok 2022.  

V roce 2022 jsme si navíc návštěvu Veltrus připomněli. Tentokrát jsme jeli autem a opět jsme se nemohli vynadívat. A když vás chytne chuť na něco dobrého, tak hned vedle zámku je občerstvení, se kterým nešlápnete vedle. Cestujme, žijme, poznávejme a objevujme. Ta nádhera je všude kolem nás. Těším se u dalšího cestovatelského okénka. Již brzy.

M. 


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *