Zimní procházka

Pojďme trochu zvolnit. Po posledním výletu, kdy jsme zavítali do Ploskovic a prošli jsme také okolní Litoměřice, je čas na zimní procházku.

V únoru 2021 jsem zavítal do města Buštěhrad, které leží ve Středočeském kraji v okrese Kladno. Do roku 1979 se toto město nazývalo Buckov a z dochovaných spisů je také známé jako Buštěves. První zmínky o vesnici (nyní už městě) sahají do roku 1209. Město naleznete severně od Lidic, východně od Kladna a devatenáct kilometrů severozápadně od Prahy. Já jsem zvolil stranu od Kladna a přímou autobusovou dopravu. 

Po výstupu v cílové stanici Buštěhrad jsem mohl prozkoumávat toto město, které krušné období zaznamenalo především v sedmnáctém století. Nejprve kvůli třicetileté válce a poté díky rozsáhlé morové epidemii, která městys zasáhla v roce 1680. Při toulkách městem jsem si nemohl nevšimnout hrnečků na plotě jednoho z domů. Ano vím, že to není ojedinělá záležitost a vlastně až do roku 2021 jsem ani nepátral po tom jaký je význam. No nedalo mi to, a kromě toho že si plot můžete vyzdobit hrnky které se vám už̌ nikam nevejdou a jednoduše je vám líto je vyhodit, tak hlavní myšlenku hledejme v historii. Původně tento zvyk byl přichystaný pro náhodný pocestný́. Ti si vybrali hrnek a majitel domu jim do něj nalil něco k pití. Oni mu potom vyprávěli o tom, co se děje ve světě nového. Já jsem této možnosti nevyužil a pokračoval jsem dál ve své cestě.

Navštívil jsem rybníky známého spisovatele Oty Pavla a nemohl jsem opomenout kapli svaté Máří Magdaleny. Kaple, která byla vystavěna roku 1848 se nachází u bývalého pivovaru nad pivovarskými sklepy na jižní straně původní návsi. Zasvěcena je patronce města a jedná se osmibokou stavbu s hranolovou vížkou.

© JSEMAREK

Z Buštěhradu rovnou do Lidic

Pokud se chcete dozvědět všechny tyto informace, můžete v rámci poznávání města využít naučnou stezku, kde máte vše popsané a vy tak nepřijdete o žádné důležité informace. Vzhledem k tomu, že se Buštěhrad nachází nedaleko Lidic, vydal jsem se tam pěšky a dostal jsem okamžitě myšlenku. Ano, teď je ta správná doba začít tvořit kalendář pro rok 2022. Právě v Lidicích vznikla první fotografie, ale neměňme téma a pojďme zpátky k samotné procházce. 

Nejstarší zmínka o Lidicích pochází z roku 1318. Po celá staletí byli Lidice spíše zemědělskou vsí v mělkém údolí Lidického potoka. V druhé polovině 19. století díky rozvoji hutnictví a hornictví na Kladensku chytá obec nový dech a dochází tak k významnému nárůstu samotné obce.

© JSEMAREK

Když jsem do obce dorazil vždy to ve mně vzbuzuje zvláštní pocity. Ta historie je jednoduše nesmazatelná. Na instagram jsem si tehdy napsal:

Jezdím sem zhruba jednou za rok a vždy převládá zvláštní́ pocit. U tohoto místa si říkat, že je krásné́ je dost zvláštní́. Snad už̌ jen proto že za druhé́ světové́ války byla obec vyhlazena nacisty. Po válce byl zřízen památník, na kterém se aktuálně̌ nacházíme (fotografie je součástí článku) a který́ zároveň̌ tuto tragédii připomíná. Sama obec po vyhlazení zanikla, poté byla připojena k obci Hřebeč a měsíc na to k obci Buštěhrad. Nakonec byla obec obnovena ale z pietních důvodů vznikla o několik set metrů dál.

INSTAGRAM @JSEMAREK

Zimní procházku nezkazilo ani počasí

Jelikož ještě při cestě z Buštěhradu do Lidic počasí přálo, rozhodl jsem se, že si procházku prodloužím a vydám se pěšky zpátky do Kladna. No během cesty se počasí rapidně zhoršilo, ale došel jsem bez větších obtíží a zimní procházku to nikterak neovlivnilo. Vzal jsem to přes obec Hřebeč a neopomenul jsem ani les Bažantnice. Tam vznikla další fotografie, do již zmiňovaného kalendáře a já mohl začít plánovat další místa, která v něm určitě nesmí chybět. 

Řeknu Vám to byla ale paráda. Nejenže člověk opět touto procházkou zjistil něco nového, ale zároveň si parádně vyčistil hlavu a přišel na jiné myšlenky. Pokud jste nebyli v Buštěhradě nebo Lidicích, vřele doporučuji. Teď už ale pojďme vymyslet kam se vydáme příště. 

Tak brzy.

M.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *