První únorový výlet roku 2020 byl s jistou pachutí ve vzduchu. Nikdo přesně nevěděl, co se bude následující dny dít. Svět už věděl o covidu, ale k nám restrikce přišly až o pár týdnů později. Téma covidu úplně vynechám. Všichni víme, jak to vypadalo a jaké dopady to mělo nebo stále ještě má. Pojďme se věnovat něčemu příjemnějšímu. Vítám vás u dalšího cestovatelského zážitku. Tentokrát míříme do Příbrami.
Toto proslulé historické hornické město, které se nachází ve Středočeském kraji jihozápadně od Prahy jsem navštívil poprvé. Hlavním důvodem byla podpora na maturitním plese. Vyrazil jsem o den dříve než zbývající cestovatelská parta. Chtěl jsem si město projít a taky okusit místní gastronomii.
K večeru se vydávám vlakem směr Příbram. Mám zamluvený skromný pokoj v penzionu jménem Dlouhá. Po cestě a pak následném ubytování přichází čas večeře. První gastro zastávkou byla Restaurace V Tržnici. V tomto případě jsem použil google a žádná velká očekávání jsem neměl. A bylo to super. Devadesátky jak vyšitý. Dokonce měli stejné příbory jako kdysi my doma. Hotová nostalgie a lehký návrat do dětství. Kdo má rád tradiční českou kuchyni vřele doporučuji. Poté se přesouvám na pokoj a připravuji na další poznávání, které mám naplánované pro následující den.
Ranní Příbram
Druhý den ráno přišlo probuzení trochu dříve, než jsem si myslel. Silnice, která se nachází v bezprostřední blízkosti penzionu a kterou byste rozhodně nehádali jako tepnu města, se hádám už od ranních hodin nezastavila. Nicméně samotná noc proběhla v klidu a rozhodně bych se neváhal v penzionu Dlouhá ubytovat znovu. Nyní je však na pořadu dne snídaně. Vydávám se tedy opět do města a nyní sázím na jistotu. Z aplikace GMLHvybírám #jinejpodnik. Absolutně není co vytknout a objednal jsem si toho tolik, že následující poznávačka asi nejznámější památky města – Svaté Hory, přišla víc než vhod.
Jedná se o významný barokní areál a poutní místo na vrchu (586 m) u Příbrami. Areál Svaté Hory tvoří obdélný komplex ambitů se čtyřmi kaplemi v rozích. Uvnitř na vysoké kamenné terase stojí původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. V letech 2015–2016 proběhla rozsáhlá rekonstrukce Svaté Hory. Jedná se o místo s mnoha krásnými výhledy nebo tajemnými místy. Vřele doporučuji navštívit stránky svata-hora.cz a dozvědět se nejen více informací, ale také si rovnou naplánovat cestu a zažít vše na vlastní kůži.
Večer ve znamení kultury
Po vydatné procházce přichází na řadu sraz s početnou skupinkou, se kterou vyrážím na podporu našeho maturanta. Předtím ale ještě zjišťuji, kde se nachází kulturní dům a stíhám další gastro zastávku. Opět aplikace GMLH nezklamala a já mířím do bistro rynk. Jídlo a káva nemělo chybu a opět se jedná o výborná tip kam zajít. Nedaleko bistra se nachází kostel svatého Jakuba Většího. Stojí v samotném centru staré Příbrami a je jeho jasnou dominantou. Tento původně gotický kostel vznikl na sklonku 13. století a prošel několika přestavbami. První přestavba proběhla v roce 1560. V roce 1761 po úderu bleskem došlo k nejrozsáhlejšímu poškození věže. V roce 1795 byl kostel znovu přestavěn, nyní již v barokním slohu. Nejvýraznější proměna proběhla v roce 1869. Kostel je chráněnou památkou České republiky a určitě stojí za navštěvu.
Pojďme ale zpátky. Nyní už se scházíme před kulturním domem s pražskou smetánkou a na programu je maturitní ples. Po noci stráveném kulturním zážitkem je tu před námi poslední ranní probuzení. Ještě před samotným odjezdem jsme zašli do Kaférny. Další pobočku najdete také v Praze nebo Písku. Na mlýnku byla výborná Columbie a na flat white a latté jsme si moc pochutnali. No a je čas odjezdu. Pro zpáteční cestu jsme zvolili autobus. Ten tedy doporučuji tak jako tak. Jasně vlak je vlak ale autobusem jste v Příbrami rychleji a třeba toho pak i více stihnete.
Příbram mě bavila. Jsem rád, že díky pozvání na maturitní ples jsem dostal mnohem více a město ve kterém žije přibližně 32 tisíc obyvatel jsem mohl více poznat. Z gastro tipů mi utekla jen Upekla, ale doufám že to v nejbližší době napravím. Neváhejte a vydejte se do Příbrami. Stojí to za to.
Tak zase příště!
M.
Napsat komentář