Podzim v Průhonicích

Sluncem prozářené podzimní dny bylo potřeba využít, a tak poslední výletování roku 2019 patřilo Průhonicím. Když jsem v minulém článku psal o výletě do Žďáru nad Sázavou a v podstatě o hledání titulní fotografie pro svůj kalendář 2020, tak tímto výletem jsem získal další fotografie do sbírky a mohl jsem si říct: „Je hotovo“!

Asi by bylo zbytečné tady psát o tom, jak jsme chodili po parku a nechali jsme se unášet danou chvílí a jednoduše využili krásného počasí. Co mi určitě ale zbytečné nepřijde je napsat vám o tomto místě jako o tipu na výlet. O tipu, kam se vypravit a uniknout alespoň na chvíli od každodenních starostí. 

© JSEMAREK

Jak se do Průhonic dostat?

Průhonice se nachází na exitu 6 když vyrazíte autem po D1. Pokud využijete veřejnou dopravu tak ze stanice Opatov (trasa linka metra C) jezdí tři autobusy které Vás dopraví do cílové stanice – Průhonice. Vstupné je na celý den 100,- a máte možnost využít i zvýhodněných vstupenek nebo těch celoročních. 

Zámecký park je jeden z nejvýznamnějších parků v České republice a od roku 2010 je také národní kulturní památkou. Historie tohoto přírodně-krajinářského parku sahá do roku 1885 kdy hrabě Arnošt Emanuel SilvaTarouca začal realizovat svou představu. Hraběte očarovalo členité a malebné údolí potoka Botiče, a tak začal přikupovat další okolní pozemky a zvětšil tak původní rozlohu parku na současných 220 ha. Potok Botič prochází oběma částmi parku. V zámecké části parku se do něj zprava vlévá Dobřejovický potok. V Oboře se do něj z leva vlévá potok Jesenický. Součástí zámeckého parku je také Průhonická botanická zahrada nebo nejstarší památka. Tou je románský kostel Narození Panny Marie, který byl vysvěcený už v roce 1187. 

© JSEMAREK

Stojí Průhonice za návštěvu?

Pokud se nacházíte v blízkosti Prahy nebo jejím okolí určitě stojí za to Průhonice navštívit. A vlastně i pokud jste z dálky, protože tento park a zámek si to rozhodně zaslouží. Ideální možnost pro rodinný výlet nebo vyčištění hlavy po náročných dnech. Ať už je důvod jakýkoli, neváhejte a jeďte! Určitě nebudete litovat! Pokud Vám vyhládne a o tom nepochybuji tak doporučuji opět sáhnout po aplikaci – Gastromapa Lukáše Hejlíka. My jsme ji tentokrát nevyužili a zašli do Coloseum Průhonice, která se nachází v blízkosti autobusové zastávky. Restaurace, která neurazí a v našem případě jsme tak trochu sázeli na jistotu. Na druhou stranu je to o Vašich preferencích a těch možností kde se dobře najíst je hned několik. 

Do odkazu Vám ještě dávám otevírací dobu parku. Určitě sledujte, protože pro každou sezónu bývá jiná. Teď už se loučím a doufám, že rok následující (2020) bude stejně hojný na výlety jako ten letošní (2019). 

M.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *