Neplánovaný výlet

Tak se opět vidíme u dalšího výletu. Tenhle výlet byl zcela neplánovaný a tentokrát to byla také sólo akce. Jindy nás cestuje více, ale teď byl čas jen pro sebe. Do toho jsem připravoval kalendář pro rok 2020 a jednoduše mi chyběla titulní fotografie. Vydávám se do nejvýše položeného okresního města v České republice. Ano, další zastávkou je Žďár nad Sázavou.   

Budík nastavený na 4:15, já po odpolední směně a s neutuchajícími myšlenkami na to jednoduše ho vypnut a pokračovat ve spánku. Když přijede těsně před půlnocí, tak motivace se celkem vytrácí, ale naštěstí vůle byla silnější a já už v 6:03 byl na cestě do cílové stanice. Spánkový deficit byl dohnán během 2,5hodinové jízdě, která byla klidná a zhruba kolem deváté hodině vystupuji na vlakovém nádraží a chystám se opět poznávat, objevovat a čerpat nové zážitky. 

Žďár nad Sázavou je město, které leží v kraji Vysočina a má přibližně 20 tisíc obyvatel. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy. Má nespočet významných památek a o jedné z nich si teď napíšeme.

© JSEMAREK

Neplánovaný výlet, ale s jasným cílem

Nebudu lhát, že tento výlet, ačkoliv byl neplánovaný měl jasný cíl. Tím je asi nejvýznamnější památka, a tou je Zelená hora, kde se nachází kostel sv. Jana Nepomuckého. Jedná se o stavbu barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tento poutní kostel byl v roce 1994 zapsán na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Je to stavba, kterou si jednoduše zamilujete a určitě by měla být na seznamu toho co vidět. Výstavba probíhala v letech 1720–1722. 

Konstrukce kostela vychází z geometrie kruhu, přičemž mnohonásobně opakuje číslo pět jako odkaz na pět hvězd Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily nad tělem mrtvého světce. Architekt do svých staveb často implementoval čísla. Na Zelené hoře je to kromě čísla 5 také číslo 3 které odkazuje na Boží Trojici a potom ve formě hvězd také číslo 6 které je odkazem mariánským. Je to především proto, že Jan Nepomucký byl chápán jako obzvláštní ctitel Panny Marie.  To něco málo o samotné stavbě, ale je toho samozřejmě mnohem více.

© JSEMAREK

Během mé návštěvy probíhala rozsáhlá rekonstrukce, která byla ukončena v druhé polovině roku 2021. Takže když jsem měl tu správnou fotografii a vše jsem si důkladně prošel byl čas vyrazit zpátky na vlak. Píšu, že hlavním cílem návštěvy byla především Zelená hora. To je pravda, ale na druhou stranu jsem si nemohl nechat ujít návštěvu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských.  Je to, co kamenem dohodíte a všechny komentované okruhy vám zaberou něco kolem tří hodin. Z okolí je parádní výhled na poutní kostel a já tuto možnost využil k tomu dát si svačinu. 

Rychle pro kávu a zpátky domů

Cestování se chýlí ke konci, a protože jsem nebyl vybaven kávou stavuji se U bílí kočky a černého psa dle tipů GMLH 365. Posilněn americanem se pomalu ale jistě vracím na nádraží a jedu domů. 

Žďár nad Sázavou jsem měl vyhlídnutý už dlouho, a ačkoliv se po příjezdu může zdát, že město zaspalo dobu, panuje v něm takový klid a pohoda že vás okamžitě dostane. Do toho se pěkně projdete, přijdete na jiné myšlenky a necháte se unášet sílou okamžiku. Moc se mi tam líbilo a budu se zase někdy těšit na viděnou. 

M.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *