Červen na západu Čech

Vítám vás u dalšího cestovatelského okénka. V druhé půlce měsíce června se vydáváme do čtvrtého největšího města České republiky. Jsme v Plzni

Metropoli Plzeňského kraje, která leží na soutoku řek MžeRadbuzaÚhlava a Úslava jsme přivítali v brzkých ranních hodinách. Když si vybavuji, kdy jsem byl naposledy v Plzni bylo to dozajisté ještě na základní škole v rámci exkurze do místního pivovaru. Nutno podotknout, že právě toto město je známé jako průmyslové a pivovarnické, ale pivovar, kde se vaří Prazdroj a Gambrinus jsme pro tentokrát vynechali. Co jsme ale hned po příjezdu nevynechali byla snídaně. Zvolili jsme díky #GMLH365 podnik Le Frenchie Café. Podnik, který se nachází ve Smetanových sadech nás nadchnul a také dost zasytil. Před námi byla totiž návštěva zoo. Naposledy jsem zoo navštívil v létě 2018. Jednalo se o výlet, který jsme podnikli do Hluboké nad Vltavou. O tom se více rozepisuji v tomto článku. Nevýhodou toho, že navštívíte zoo je ten fakt, že toho pak už moc nestihnete, ale zážitek to byl, o tom žádná. 

© JSEMAREK

Přes sady až k synagoze

Přes Smetanovy sady se dostáváme k divadlu Josefa Kajetána Tyla. Jedná se o hlavní divadlo města Plzeň, které má tři scény (Velké divadlo, Nové divadlo a Novou scénu). Budova Velkého divadla byla postavena už v roce 1902 a patří mezi významné nemovité kulturní památky města. Pokud se vydáte dál objeví se před Vámi další kulturní památka města. Ta se nachází v Sadech Pětatřicátníků. Jedná se o Velkou Synagogu, která je tou největší v České republice, a dokonce druhou největší v Evropě. V roce 1992 byla prohlášena kulturní památkou v České republice a pohled na ni je dechberoucí. 

Poté už je před námi návštěva druhé nejstarší zoo České republiky, která je zároveň čtvrtou nejnavštěvovanější. Vždyť ročně tuto zoo, kde se současně nachází také botanická zahrada navštíví přes 400.000 návštěvníků. A nedivíme se. I nám se tam moc líbilo a návštěvu určitě doporučujeme.

Plzeň není jen o památkách, ale také o gastronomii

Čas oběda proběhl v oblíbeném burger pointu, který se nachází v ulici Riegrova a který rovněž vychází z tipů #GMLH365. Jedná se o podnik Delish.cz. Jídlo bylo výborné a místí pivo také. Je možné, že pivo v Plzni prostě chutná lépe? Anebo si to pouze mozek namlouvá, protože město je pivem proslulé? Tuto otázku jsme sice nevyřešili, ale před námi byla nová výzva. 

Po úspěšném obědě jsme totiž pokračovali na pořádný výšlap. Přímo z Katedrály svatého Bartoloměje, kde se nachází nejvyšší kostelní věž v republice jsme měli krásný výhled na celé náměstí Republiky. Právě toto náměstí je nejdůležitějším a nejvýznamnějším místem v Plzni a svými rozměry se jedná o největší mimopražské středověké náměstí v Čechách. Když jsme se dostali opět dolů nemůžeme vynechat také krásný pohled na Radnici města PlzeňZlatou kašnu – Anděl nebo Mariánský sloup

© JSEMAREK

Pokud to šlo chodili jsme pěšky, a tak jsme byli v blízkosti řeky Mže nebo Parku „Výstaviště“. Vzhledem k tomu, že se chýlíme ke konci tak je čas na nějakou tu sladkou tečku. Ta na nás čekala v ulici Veleslavínova. Opět vybíráme podnik z gastromapy a míříme do Pappa Coffee. Lepší závěr jsme si ani nemohli přát a teď už můžeme v klidu nasednout na vlak a vydat se do svých domovů. Plzeň Vás jednoduše uhrane. Tak sedejte na první spoj a hurá novým zážitkům. 

Těším se na další výlet. Snad brzy. 

M.