Bylo nás osm

Září roku 2020 patřilo novým zážitkům a já se tentokrát s početnou partou vydávám do Ústeckého kraje. Do místa, které je známé díky pohádkám jako Princ a VečerniceJezerní královna nebo z nejnovějších Zakleté pírko. Určitě jste uhodli že další cestovatelský článek bude z obce Ploskovice.

V loňském roce (2019) se mi do ruky dostalo měsíční vydání magazínu Českých drah, kde byly právě tipy kam na výlet.  Mezi soupisem byl také Státní zámek Ploskovice. Nechal jsem si tento výlet schovaný pro rok 2020 a tak se taky stalo. Tentokrát nás bylo ale osm a musím říct, že to není žádná sranda dát dohromady tolik lidí na jeden termín. Až přes jedno zaspání jsme mohli vyrazit z Masarykova nádraží směr Lovosice

Lovosice byly pouze přestupní stanicí ale protože jsme měli malinko času trochu jsme se prošli kolem nádraží, počkali na našeho spánkového opozdilce a poté jsme se vydali do cílové zastávky Ploskovice

© JSEMAREK

Z vlakové zastávky rovnou za nosem

Po výstupu na vlakové zastávce Vás čeká cesta po červeně vyznačené stezce, která je 1,4 km dlouhá. Do zámecké zahrady se také můžete dostat dolní bránou, která je v sezoně zpřístupněná, ovšem mimo sezonu budete muset dodržet již zmíněnou červeně vyznačenou stezku. Není to žádná velká dálka a u zámku budete za chvíli. Nevím, jestli mám na to štěstí, ale zrovna v době naší návštěvy probíhala na zámku rekonstrukce. Úplně to stejné se mi stalo při sólo výletě do Žďáru nad Sázavou, o kterém se můžete dočíst v tomto článku. Mírné rozpaky ale byly rozehnány o několik minut později. O tom ale za chvíli. 

V areálu zámku se nachází v klasicistní budově Úřednického domu čp. 38zámecká kavárna, která nabízí lokální suroviny, výbornou kávu a super obsluhu. Nejenom, že tak to stojí na webových stránkách, ale zároveň je to také pravda. Jedná se o Café Páv, kam jsme zavítali před prohlídkou interiéru zámku. Menší snídaně přišla vhod a my jsme mohli jít na prohlídku zámku. 

Když jsem psal že rozpaky byly rozehnány tak teď vysvětlím proč. Ve většině případů do vnitřních prostor vůbec nechodím/e, ale tady jsme udělali výjimku. A vyplatilo se. Dostali jsme také povolení k pořizování fotografií, a to bylo super. Celkově návštěvu hodnotím velice kladně a paní průvodkyně nám vše krásně vysvětlila. Je až neskutečné kolik pohádek, filmů, videoklipů, reklam nebo dokumentů se právě na tomto zámku pořídilo. Pokud Vás to zajímá, tak přímo zde naleznete výčet všech filmařských počinů. 

© JSEMAREK

Historie Ploskovického zámku

Pojďme si říct ale něco o samotném zámku. Ploskovický zámek nechala v první čtvrtině 18. století založit Anna Marie Františka Toskánská. Ta výstavbu barokního sídla sledovala ze sousedního starého zámku, který byl o devadesát let později zbořen. Vzhledem k tomu, že se jednalo o velice nákladnou stavbu, která snad měla přesáhnout jeden milion zlatých, nechala Anna Marie Františka Toskánská spálit veškeré účty. Nedochovaly se tedy žádné dokumenty z počátku stavby ani není znám architekt který budovu vyprojektoval. Zámek za svou existenci vystřídal spousty majitelů a samotná historie je tak dlouhá, že více informací Vám poví wikipedie nebo přímo průvodci na zámku. 

Součástí zámku je také přilehlý zámecký park, který měří osm hektarů. Součástí zahrady je také vodní nádrž a barokní gloriet se třemi kupolemi. Zámek, který byl zpřístupněn veřejnosti v šedesátých letech 20. století nabízí dva okruhy v rámci expozice. Základních okruh nabízí pohled na jedenáct místností z druhé poloviny 19. století a druhý okruh je zaměřen na grotty ze století osmnáctého. 

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, určitě stojí za to vzít si oba dva okruhy a dostat tak všechny informace. 

Kde se najíst? Co třeba v Litoměřicích

Nastal čas oběda a vzhledem k tomu, že jsme byli v blízkosti města Litoměřice zavítali jsme do Restaurantu CAPRA (bohužel tato restaurace ukončila svůj provoz začátkem roku 2022). Jídlo bylo doslova gastronomickým zážitkem, ale museli jsme si nechat také místo pro kávu a dezert. Závěrečnou tečku jsme tedy zvolili v Kafe doma, které jsme objevili díky app #GMLH. Nemáme absolutně co vytknout a spokojeně jsme se mohli vydat zpátky domů. 

Ploskovice jsou určitě super tip kam na výlet. Neváhejte a v rámci výletu zajděte i na něco dobrého. Ať už po vlastní ose nebo na základě tipů #GMLH. Užívejte, poznávejte a cestujte! 

Brzy u dalšího výletu. 

M.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *