Rubriky
Země Česká

Dechberoucí Kutná Hora

Posouváme se prstem po mapě a další zastávkou se stává Kutná Hora. Na tenhle výlet jsme jeli na doporučení a určitě bychom neměnili. 

Vyrážíme opět z Prahy a časně ráno do města Kutná Hora které se nachází ve Středočeském kraji.  Věděli jste, že díky těžbě stříbra se jednalo ve středověku o nejvýznamnější královské město? Pojďme ale na samotné toulání se městem a průběh cesty. 

Pokud chcete cestovat hned po památkách, tak doporučujeme po výstupu ve stanici Kutná Hora přesednout na vlak směr Zruč nad Sázavou a vystoupit na zastávce Kutná Hora město.  Odtud se pak krásně dostanete k zásadním památkách, které město nabízí. Mezi největší patří dozajista Chrám svaté Barbory anebo kostel svatého Jakuba. No prostě všechno máte jako na dlani. 

My opět začínáme snídání v místí kavárně a cukrárně. V tomto případě nevyužíváme appku/knihu Gastromapy ale spíše jdeme po pocitu a jednoduše vybíráme z toho co se nám líbí. Vše bylo v pořádku a my jsme se se vydali poznávat město které jsme doposud znali jen z vyprávění. 

Husovou ulicí jsme se dostali ke pozdně gotické Kamenné kašně. Tato kašna, která se nachází na Rejskově náměstí je ve tvaru dvanáctibokého hranolu. Sloužila jako rezervoár a zásobovala Kutnou Horu pitnou vodou. Jedná se o jeden ze symbolů Kutné Hory, který je chráněnou kulturní památkou. Poté jsme se dalšími uličkami dostali ke Galerii Středočeského kraje (GASK). Zde před vstupem můžete spatřit sochu-objekt s názvem – Vstup do zákona (autor: Aleš Veselý). Dílo pochází z roku 2009. 

Nyní už se nám v plné kráse objevuje dominanta a tou je Chrám svaté Barbory. Jedná se o pětilodní gotickou katedrálu. Stavba tohoto římskokatolického filiálního kostela započala už v roce 1388 a probíhala v několika etapách. Z pramenů dokonce vychází že délka lodi měla být dvojnásobná oproti tomu co vidíme právě dnes. My jsme si chrám/kostel nebo pokud chcete katedrálu prošli i zevnitř a díky vstupence jsme dostali možnost spatřit kapli Božího těla, která je hned nedaleko chrámu. Z toho jsme sice tak nadšeni nebyli, ale to nám na zážitku nic nezkazilo. 

Čas oběda jsme strávili ve Vile u Varhanáře, kde nejenom že jsme si pochutnali, ale také jsme měli krásný výhled na samotný chrám, který je prostě úchvatný a mohli byste ho vidět znovu a znovu. Celkově jsou v Kutné Hoře místa, která jsou jednoduše pěkná a výhledy jsou ohromující. 

Náš výlet se pomalu chýlí ke konci, a to jsme v podstatě toho ani moc nestihli. Určitě, ale stojí zmínku fakt, že Kutná Hora má co nabídnout a jedna návštěva nestačí. Jednoduše si i prostě zamilujete. Jsme moc rádi že jsme dali na doporučení a samotným městem jsme se nechali pohltit. Ano přednost jsme dali těm velkým a profláknutým památkám ale určitě nelitujeme a víme že jednou se tam zase vrátíme. Teď už ale zpátky na vlak a brzy na viděnou u dalšího výletu.

ML 


  • Navštívené podniky: Cukrárna a kavárna (bohužel neznáme název), Vila u Varhanáře
  • Datum výletu: 3.7.2019
  • Čerpání informací: Wikipedia.org / mapy

ČLÁNEK V AUDIO VERZI:

*aktuálně není k dispozici